Zahrada
Ve školním roce 2019/2020 byla zahájena přeměna zahrady Základní školy Cihelní v Bruntále na přírodní učebnu, která byla financována z výzvy č. 7/2019 Vybudování a úpravy venkovních areálů a pozemků základních a středních škol a organizací působících v oblasti EVVO pro podporu výuky ve venkovním prostředí s názvem „Školní zahrada – naše venkovní učebna pod širým nebem“, a to ze Státního fondu životního prostředí ČR ve výši 85% nákladů a dále z prostředků zřizovatele školy - města Bruntálu ve výši 15% nákladů.
Realizace projektu:
Od rekonstrukce/vybudování přírodní školní zahrady očekáváme, že budeme moci výuku dle počasí co nejčastěji přesouvat ven. Žáci tak budou více v kontaktu s přírodou, budeme moci lépe ukázat žákům rozmanitost rostlinných a živočišných druhů v různých biotopech umístěných na školní zahradě (vodní jezírko, rozkvetlá louka, skalka, bylinková zahrádka, hmyzí hotel, zeleninové záhony, ptačí budky a krmítka). Současně chceme žáky zapojit do prací na zahradě, do její údržby, udržitelnosti a rozvoje. Proto předpokládáme, že prvky jako kompostér, ptačí budky a krmítka či bednění pro vyvýšené záhony jsme schopni spolu se žáky obhospodařovat v pracovních činnostech, stejně jako zajistit zálivku rostlinám pomocí najímané dešťové vody. Vybavení venkovní učebny (altánu) nám umožňuje i v době nepříznivého počasí trávit vyučovací hodiny či aktivity školní družiny na zahradě. Máme možnost pozorovat počasí a vyhodnocovat jeho projevy pomocí anemometru. Vybudovali jsme pocitový chodník, který žákům umožní rozvoj smyslového vnímání, motoriky, správného držení těla. Zároveň je pro nás důležité, že jsme zrekonstruovali hmyzí hotel a nechali vybudovat ježkárium, aby se tak na naši zahradu vrátili živočichové, kteří dříve na zahradách přirozeně žili.
Součástí realizace projektu je výstava fotografií zachycující proměnu zahrady, která probíhá na 1. podlaží druhého stupně. V průběhu realizace jsme zapojili do projektu i rodiče našich žáků prvních tříd, kteří spolu s dětmi absolvovali odpolední program s názvem Pohádková zahrada. Rodiče se také podíleli na výsadbě stromků.
Výsledek projektu:
Výsledkem projektu je přírodní školní zahrada, která žákům poskytuje zázemí pro výuku v jakémkoliv počasí. Žáci při výuce úzce semknuté s přírodou lépe chápou vztahy mezi organismy a jejich prostředím i potřebu chránit přírodu jako takovou. Nezastupitelnou roli hraje také péče o zahradu a prvky v ní instalované.
Mgr. Bohumila Mikulková, Mgr. Lucie Starobová, Mgr. Martina Smíšková
Název |
Velikost |
Typ souboru |
|
NPŽP_Plakát A3_Školní zahrada |
471.3 KB |
pdf |
Stáhnout |