Jsme moc rádi, že jsme v rámci projektu Bruntál mohli poznat významné kulturní památky města a okolí. A že jich naše nejstarší město v České republice nabízí opravdu hodně!
Začali jsme podzimní vycházkou na Uhlířský vrch - vyhaslou sopku, která jako jedna z nejmladších sopek v České republice vyhasla jako poslední. Cestou jsme obdivovali nádhernou podzimně zbarvenou lipovou alej, která byla vysazena již v 18. století. Tato čtyřřadá lipová alej získala v roce 2022 titul "Nejkrásnější alej České republiky". V 18. století byla započata i stavba barokního kostela Panny Marie Pomocné, který se nachází na Uhlířském vrchu.
Poté jsme navštívili bruntálský zámek - jediný zámek v České republice, který má tvar ukrojené pizzy, přesněji "kruhové výseče". Zámek ale původně býval gotickým hradem s opevněním a baštou, kterou nalezneme v zámecké zahradě v blízkosti překrásných pískovcových soch.
Významné památky nabízí i náměstí Míru. Zde jsme se seznámili se starými měšťanskými domy, z nichž nejvýznamnější je Gabrielův dům, který dříve sloužil jako městské muzeum. Blízko tohoto domu se nachází rodný dům Theresy Krones, slavné herečky a zpěvačky, na kterém je k vidění její podobizna i maska. Neopomenuli jsme ani starou radnici a morový sloup se sousoším Nejsvětější trojice, který byl postaven k uctění památek obětí morové epidemie v 18. století.
Jako poslední jsme navštívili Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je nejstarší kamennou budovou ve městě. Do kostela jsme zavítali kvůli pohyblivému betlému, který se zde každoročně vystavuje již téměř 70 let. Vytvářet ho začal místní řezbář ze Starého Města - Josef Nedomlel a dnes v jeho práci pokračuje jeho syn František Nedomlel. V bruntálském mechanickém betlému, kromě jesliček se svatou rodinou, můžeme vidět i bruntálský zámek, kostel, kapli, ale i pivovar a rodný dům Josefa Nedomlela. Hudba zní, figurky se pohybují a člověk se přenese o mnoho desítek let zpět. Ročně betlém zhlédne přes 5 000 návštěvníků kostela! Přijďte se podívat i vy.