Informatika na ZŠ Cihelní

Mgr. Jiří Mazal

Datum konání:

Informatika a informační technologie jsou všude kolem nás, staly se nedílnou součástí našich životů a setkáváme se s nimi v osobním i pracovním životě. Počítačová, informační i klávesová gramotnost se stává nutností, proto naše škola klade důraz na výuku informatiky. Naším cílem je pěstovat pozitivní vztah k informačním technologiím, uvědomovat si rizika, která s sebou informační technologie přináší, orientovat se v nich a naučit se s nimi rozumně nakládat.

Předmět INFORMATIKA

·      Informatika se vyučuje od 5. – 8. ročníku.

·      Využíváme plně vybavenou moderní počítačovou učebnu, kde má každý žák svou samostatnou stanici.

·      Výuka je názorná, interaktivní a praktická.

·      Žáci v 5. ročníku se postupně učí účelnému ovládání počítače pro psaní, kreslení a komunikaci, učí se pracovat ve sdíleném prostředí a s různými online nástroji (k dispozici mají aplikace MS Office 365.

·      V 6. a 7. ročníku získávají znalosti o struktuře a ovládání počítače a jeho přídavných zařízeních – hardware, software, základních nastavení počítače (zvuk, grafika…), rozšiřují své znalosti v ovládání textových, grafických editorů, vyhledávání a zpracování informací.

·      V 8. ročníku vytvářejí vlastní PowerPointové prezentace, pracují v tabulkovém editoru, seznamují se s 3D modelováním a 3D tiskem.

·      V 8. a 9. ročníku mohou navštěvovat volitelný předmět Info+, kde se seznámí s úpravou fotografií, videí ve fotoshopu, pokročilejším 3D modelováním a tiskem, vytvářením vlastních webových stránek.

·      V 6. až 8. ročníku se žáci učí zvládat klávesnici hmatovou metodou v programu Mount Blue – individuální postup.

Informační technologie jsou také součástí běžných tříd

·      Téměř všechny třídy na 1. i 2. stupni jsou vybaveny multimediálními interaktivními tabulemi.

·      Škola má k dispozici mobilní počítačovou učebnu (20 tabletů na 1. stupni)

·      Mobilní učebnu Fyziky, chemie, přírodopisu

·      Jazykovou učebnu

V rámci výuky využíváme také multimediální učebnice pro zajímavější a názornější