Pátek 25. května 2018
Svátek má:  Viola

Opole 2017

Tak jako každý rok i letos se vydali naši páťáci navštívit své stejně staré kamarády ze spřátelené školy v polském Opole – metropole Horního Slezska. Modré nebe bez jediného mráčku bylo prvním příslibem budoucího pěkného dne, a tak nám nevadilo brzké vstávávání ani vidina dvouhodinové cesty, natěšení a s dobrou náladou jsme vyrazili novým zážitkům.

Po příjezdu jsme se přivítali s dětmi a učitelkami, děti dostaly svačinku a spolu s těmi polskými vytvořily dvojice, ve kterých pak během programu spolupracovaly. Společně jsme se pak přesunuli na opolskou radnici, kde si pro děti připravil krátkou řeč primátor Opole (v polštině prezident, což děti velmi zaujalo J). Děti se s panem primátorem vyfotily, Kamča Charvátová a Viki Langrová mu poté předaly malý dárek z Bruntálu. Protože Opole letos slaví 800 let od svého založení, celý květen a červen je ve znamení oslav. Naproti radnici mají své info stánky spřátelená města a také ten bruntálský jsme potkali.

Po rozdělení a dvě skupiny nás čekal program v místním muzeu. Během dvojjazyčné prezentace a hry s puzzlemi se žáci dozvěděli, jaká řemesla byla ve střední Evropě tradiční, a sami si pak mohli jedno z nich vyzkoušet. Na chvilku se každý stal brašnářem a vyrobil si malou mošnu, kterou si pak jako památku mohl nechat.

Trochu šok bylo pro děti obědové menu. Polští přátelé si pro ně připravili rezervaci v místní restauraci, která se specializuje na přípravu pirohů, Poláci je mají moc rádi a zařazují je mezi svá národní jídla – především variantu „pierogi ruskie“ (ano opravdu ruské J), kterou také servírovali našim žákům. Děti, které se s tímto pokrmem většinou setkaly poprvé, protože u nás tradici nemá, jej ochutnávaly velmi opatrně.

Po obědě jsme se krátce prošli v centru města a pak jsme zamířili do části Opole zvané „Ostrůvek“. Jde o velmi pěknou a zároveň nejstarší část města, stála zde původní středověká osada. Místu dnes dominuje umělé jezírko s fontánou a výhled na symbol Opole - pětatřicetimetrovou gotickou věž (donjon) z konce 13. století, která nese jméno Piastovská. Právě věž děti společně uhlem nakreslily. Když děti své kresby – velmi povedené – dokončily, odpoledne se nachýlilo a přiblížil se čas odjezdu. Dětem se vůbec nechtělo a nejraději by s polskými přáteli zůstaly celý víkend. Malým bolestným byla alespoň bohatá svačinka, kterou na zpáteční cestu dostaly. Předpoklad, že děti budou unavené a zpáteční cesta proběhne v poklidu, se ukázal jako velmi zcestný. Potřebovaly se z nových zážitků vypovídat, proštěbetaly celou cestu a věříme, že pokračovaly ještě doma u večeře, aby i vám doma nezapomněly vypovědět jediný ze všech zážitků. A pro ty z vás, kteří jste ještě žádnou žákovskou „recenzi“ výletu nevyslechli, jich pár přikládáme.

„V Polsku se mi líbilo. Měli pro nás připravený parádní program, líbilo se mi hlavně malování. Vyšlo parádní počasí, seznámili jsme se, naučili něco polsky…“ Adéla Žerotínská, 5. B

„Líbilo se mi, že všichni lidé v Polsku byli milí.“ Martin Štrajt, 5.C

„Nejvíc se mi líbilo, že jsme s Kamčou mohly předat dárek panu starostovi.“ Viki Langrová, 5. B

„Celý výlet byl super, a navíc mám nového kamaráda jménem Alan.“ Kristián Havránek, 5. A

30.5.2017 (zobrazeno: 1563)
Markéta Barschová, Hedvika Pařízková


počet obrázků: 30
kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek

přidat k oblíbeným položkám přidat k oblíbeným             vytisknout Vytisknout                poslat e-mailemposlat e-mailem   


Nástěnka
Setkání budoucích prvňáčků

Ve středu 23. května 2018 proběhne setkání budoucích prvňáčků.

Třídní schůzky


Ve čtvrtek 7. června 2018 budou třídní schůzky.

Jarmark

V pátek 8. června 2018 Vás srdečně zveme na školní Jarmark.
Školní časopis