Pátek 26. dubna 2019
Svátek má:  Oto

S paleontology do pravěku

S paleontology do pravěku

Základní školu Cihelní Bruntál navštívili 28. 3. 2018 paleontologové z interaktivního muzea Trilopark v Praze. www.trilopakr.eu

Už jste někdy v ruce drželi originál pěstního klínu vyrobený pračlověkem či zub megalodona? Megalodon - vyhynulý druh žraloka, který žil před 23 až 2,6 miliony lety a na délku byl dlouhý přibližně jako naše velká školní tělocvična. Nebo si hladili stoličku mamuta a odkrývali kostru dinosaura z rodu raptorů? Pravděpodobně ne, tyto vzácné exponáty jsou totiž v muzeích jen na koukání s tučnými nápisy NESAHAT!

Avšak jedinečný okamžik se naskytl žákům z 1. – 5. tříd. Nejen, že si prohlédli, ale i osahali expozici vzácných fosilií s poutavou přednáškou. Například se dověděli, že mamut během svého dvacetiletého života vyměnil své stoličky 6 krát.

Stanoviště s možností výroby vlastních odlitků věrných kopií vyhynulých živočichů z prvohorního podmořského světa, jako byli trilobiti, hlavonožci apod., bylo velmi interaktivní. Odlitky s žáky prováděl Radek Labuťa – jeden ze zakladatelů Giganti s.r.o. a úspěšný realizátor expozice Doba ledová – vytvořil modely vyhynulých živočichů v životní velikosti.

Na třetím stanovišti si žáci vyzkoušeli práci paleontologů a odkývali třímetrovou kostru dinosaura. Od lektora Ladislava Zedníka si vyslechli, jak probíhá sbírání zkamenělin ve skutečnosti, a že se žákům povedlo odkrýt model dinosaura rodu Deinonychus v životní velikosti.

Při odchodu měli žáci možnost si domů zakoupit odlitek obřího trilobita rodu Drotops, lebky dinosaurů rodu Herrerasaurus, Piatnizeysaurus, Alioramis, Ceratosaurus, Nanotyranus nebo Dilophosaurus.

Touto cestou bychom ještě jednou rádi poděkovali lektorům, že vážili tak dalekou cestu a přijeli nás navštívit s velmi nevšedním a krásným výukovým programem o pravěku.

30.3.2018 (zobrazeno: 1753)
Bohumila Mikulková


počet obrázků: 21
kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek

přidat k oblíbeným položkám přidat k oblíbeným             vytisknout Vytisknout                poslat e-mailemposlat e-mailem   


Nástěnka
Školní časopis