Pátek 26. dubna 2019
Svátek má:  Oto

Není to jen matematika

Pět káčátek jde za mámou Kachnou v řadě od nejstaršího po nejmladší. Dina a Beka jdou hned za sebou, Mingo jde za Lisou, ale před Bekou, Beka jde hned před Pipou. Jak se jmenuje nejmladší káčátko?
Kolem kulatého stolu sedí 14 osob. Každá z nich je buď lhář, nebo mluví pravdu. Každá tvrdí: „Oba mí sousedé jsou lháři.“ Zjistěte největší možný počet lhářů u stolu.

Rozděl úsečku, zjisti čísla, zakresli si a další situace, nad kterými žáci přemýšleli. Nejsou to jen čísla, ale i úlohy, které jsou odrazem situací ze života.

Žáci od druhého až po devátý ročník si dne 16. 3. 2018 vyzkoušeli na naší škole své schopnosti v Matematickém klokanovi. Matematika nemusí být vždy nudný, nezáživný a obávaný školní předmět. Může poskytnout radost ze soutěžení při řešení netradičních úloh a dopřát si možnost porovnat vlastní výsledky se stejně starými kamarády ve třídě, škole, ale i v širším okresním, regionálním či celostátním měřítku. Soutěžící jsou podle věku rozděleni do šesti kategorií (Cvrček, Klokánek, Benjamín, Kadet, Junior a Student). Ve všech kategoriích řeší 24 testových úloh, přičemž vybírá jednu z nabízených možností řešení. Úlohy jsou seřazeny podle obtížnosti, za správnou odpověď získává 3, 4 nebo 5 bodů, za špatnou odpověď se mu jeden bod odečítá. Aby se nedosahovalo záporných výsledků, dostávají 24 bodů hned na začátku soutěže, takže lze získat maximum 120 bodů.

V letošním školním roce v kategorii Cvrček soutěžilo 64 žáků. Na prvních třech místech se umístili: Sumková Terezie (3. A), Ručková Rozálie (3. B), Mazal Jiří (3. B).
V kategorii Klokánek bylo 86 žáků, na prvních třech místech Adam Bachulák, Agáta Svačinková, Tereza Mazalová, David Večerek (5. A).
Kategorie Benjamín 28 žáků, Unverdorben Jan (7. A), Antl Jan (7. A), Maradová Adriana (6. C).
Kategorie Kadet
27 žáků, Komárek Jakub (9. B), Drobná Kateřina (9. B), Bilík Petr (8. B). Všem blahopřejeme.

Ke každému školnímu roku také nerozlučně patří i matematická soutěž Pythagoriáda. Školní kolo této soutěže proběhlo 5. 4. 2018 za účasti 60 žáků z pátých, šestých, sedmých a osmých ročníků. Sešli se všichni ti, kteří si v oblasti počítání a logického uvažování chtěli porovnat matematické síly nejen mezi svými spolužáky, ale i s ostatními z celé republiky. Pak bude následovat okresní kolo, kam postoupí všichni ti, kteří z 15 příkladů správně vyřešili deset a více cvičení.
V letošním školním roce máme 7 úspěšných řešitelů z 5. ročníků: David Večerek (5. A), Štěpán Šebek (5. A), Natálie Orvinská (5. C) a ze 7. ročníků Michael Dendis, Jan Unverdorben, Roman Cápek, Jan Antl (7. A).
Gratulujeme a přejeme spoustu nadšení a chuti řešit zajímavé úlohy.

11.4.2018 (zobrazeno: 756)
L. Ringlová, E. Mistrová


počet obrázků: 11
kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek

přidat k oblíbeným položkám přidat k oblíbeným             vytisknout Vytisknout                poslat e-mailemposlat e-mailem   


Nástěnka
Školní časopis