Pondělí 15. října 2018
Svátek má:  Tereza

Za zajímavostmi novojičínska

Brzy ráno ještě za tmy jsme se sešli před školou. Vyjeli jsme směr Opava a po osmé hodině už jsme byli v cíli. Barokní zámek Kunín nás již zvenku zaujal zvláštní otevřenou spojovací chodbou, celou ze dřeva. Chodba vedla ze zámku do sousedního kostela a vypadala spíš jako most. Na jejím konci byly dveře a za nimi bohužel zeď. Prohlédli jsme si krásnou přírodovědnou expozici, ve které byly skvosty naší přírody například zkameněliny z blízkého kopce Kotouč u Štramberku, který je celý z vápence. Po té nás čekala prohlídka samotného zámku.

 Místnosti byly zařízeny podle tehdejšího stylu a plné památek na bývalé majitele. Obrazy, malby, vyřezávané kusy nábytku, dětské hračky a spousta dalších věcí. Zaujal nás tehdejší rozvrh hodin, podle něj jsme zjistili, že se děti učily od časného rána až do pozdních odpoledních hodin. Mezi jinými předměty, které známe jako je přírodopis a zeměpis to byly jazyky francouzský a německý, hudba, tanec, počty, náboženská čtení, číslové a mírové poměry a další. Český jazyk se neučil, protože se mluvilo německy. Zámek Kunín za komunismu sloužil ruským vojákům a až do jejich odchodu v devadesátých letech. Byl ve velmi zdevastovaném stavu a dnes by to nikdo nepoznal.

 Naše další zastávka byla záchranná stanice pro handicapované živočichy z divokého přírody v Bartošovicích. To nám průvodci zdůrazňovali několikrát. Bereme pouze zvířata z české přírody, nikoliv exotická. Nejčastější příčinou proč se zvířata dostávají na tuto stanici, jsou dráty vysokého napětí a tomu také odpovídalo druhové složení trvalých obyvatel stanice, protože převažovali ptáci. Čápi, dravci a sovy. Spálené končetiny nohy a křídla, takové zvíře již není schopné samo v přírodě přežít. Zemřelo by hlady, nebo ještě před tím jako potrava jiného zvířete. K největším trvalým obyvatelům stanice patří orel skalní a čápi černí a bílí. V době, kdy jejich bratři jsou již dávno v Africe, tito tři čápi, zde zůstávají po celý rok. Možná někoho napadne otázka proč krmit a starat se o zvířata, když už se v životě do přírody nevrátí? Na to by vám ve stanici odpověděli, že spousta trvalých obyvatel jsou výborní adoptivní rodiče. Někteří z nich dokonce vychovají i mláďata jiného druhu. I po své smrti tělo zvířete může být "užitečné". Orlí samice, která se dožila čtyřiceti let, je dodnes obyvatelkou stanice, bohužel už jen jako vycpanina.

 Návštěvu obou míst jsme si užili a nezapomněli jsme si nakoupit i upomínkové předměty

                                       žáci 5.B a 5.C s třídními učitelkami

16.10.2017 (zobrazeno: 1237)
Věra Kocúrková


počet obrázků: 28
kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek kliknutím se otevře zvětšený obrázek

přidat k oblíbeným položkám přidat k oblíbeným             vytisknout Vytisknout                poslat e-mailemposlat e-mailem   


Nástěnka
Školní časopis